Lotniska, loty, transfery, auto

Planujesz wakacje na Seszelach? Nurtuje Cię kwestia przemieszczania się? Jesteś ciekawy, jakie są ceny za usługi, z których chciałbyś skorzystać podczas pobytu na Seszelach? W tym artykule znajdziesz wszystko na temat lotów, lotnisk, transferów i samochodów. Przeczytaj informacje z pierwszej ręki od Polaków z Seszeli!

Wakacje na Seszelach – dokąd kupić bilet lotniczy?

Głównym, i jedynym międzynarodowym lotniskiem na Seszelach jest to, znajdujące się na największej wyspie tego Archipelagu – Mahé. Tu również osadzona jest stolica państwa, a tym samym najmniejsza stolica świata – Victoria. 

Każdego dnia ląduje tu około 10 samolotów pasażerskich. W zależności od pory roku w okresie europejskiego lata  jest ich mniej, niż w sezonie zimowym.   

Skąd wyruszyć? W poszukiwaniu lotu do raju

Polacy szukający wylotów z kraju muszą liczyć się z tym, że są one oferowane na razie tylko z lotniska Warszawa. Najpopularniejszymi, i zarówno godnymi polecenia liniami lotniczymi operującymi na trasie Warszawa – Mahé są Emirates z międzylądowaniem w Dubaju i Qatar Airways z przesiadką w Katarze. We wszystkich  przypadkach czas oczekiwania na drugi, a zarazem docelowy lot, waha się od 2 godzin do 12 godzin, czym również uwarunkowana jest cena biletu. Dobra wiadomość jest taka, że Polacy nie potrzebują już wiz by swobodnie poruszać się w Emiratach Arabskich, toteż pomysł z dłuższą przerwą między lotami można wykorzystać na wyjście w miasto.

Dla tych, którzy mieszkają w zachodniej części Polski, proponujemy rozważenie wylotu z lotniska Berlin – Tegel. Jest to nasz najczęstszy wybór. A to dlatego że za każdym razem cena biletu w porównaniu do wylotu z Warszawy jest dużo niższa. Również przelot jest korzystny czasowo, a międzylądowanie – stosunkowo krótkie. Mowa tu o liniach lotniczych Turkish Airlines. Proponują oni tylko nieco ponad 2-godzinny postój w Stambule. Ich samoloty są wygodne i nowe, a obsługa i catering na wysokim poziomie. Do tego limit bagażowy na osobę to 2 x 23kg. Dzięki temu można bez obawy spakować wszystkie bikini i komplet garderoby przeznaczony na egzotyczne wakacje bez dodatkowych opłat. Czas całego rejsu to około 14 godzin. Lot z Berlina jak i z powrotem odbywa się w takich godzinach, że spokojnie można przechytrzyć jetlag, przesypiając noc na niebie.

Alert na najniższą cenę

Wyobrażamy sobie, że wyszukiwanie najatrakcyjniejszych cen biletów może okazać się dość żmudną czynnością. Rozumiemy, że odwiedzanie portali poszczególnych linii lotniczych wiąże się ze sporą konsumpcją czasu. Toteż bardzo polecamy skorzystanie ze strony SkyScanner. My otwieramy ją przy okazji wyszukiwania każdego lotu, również rejsów europejskich. SkyScanner skupia praktycznie wszystkie linie lotnicze, a naprawdę jasna i prosta obsługa wyszukiwarki sporządza klarowne zestawienie proponowanych lotów. Bardzo lubimy opcje ustawienia alertu, który przychodzi na skrzynkę mailową, informując o jakikolwiek ruchach cenowych na ustawionych uprzednio rejsach. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nie przegapimy atrakcyjnej oferty. Strona jest rzetelna i można ze spokojem rezerwować loty za pomocą tej wyszukiwarki. 

Taksówki na Seszelach

Podróżowanie taksówką po Seszelach nie należy do najtańszych form transportu, a im wyspa mniejsza, tym są one naturalnie droższe. Niestety panują tu podwójne standardy cenowe – dla lokalnych i turystów – dlatego ważne jest, by orientować się w taryfach i nie stać się ofiarą oszustwa. 

Seszelskie taksówki nie posiadają taksometru, toteż istotne jest, by ustalić cenę za kurs przed „trzaśnięciem drzwiami”. Operują tu małe osobówki, jak i busy do przewozu max. 12 pasażerów. Te ostatnie warto rezerwować z wyprzedzeniem, bo raczej nie napotka ich się czekających na postoju. Te mniejsze natomiast mają swoją bazę przed lotniskiem po prawej stronie, przy parkingach.

Orientacyjne ceny taksówki z lotniska Mahé:

  • Lotnisko – Eden Island: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR300-350, za każdą kolejną osobę SCR100
  • Lotnisko – Beau Vallon: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR600-700, 3-4 osoby SCR800-900, 5+ osób SCR1000-1200
  • Lotnisko – Hilton Hotel: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR700-800, 3-4 osoby SCR900-1000, 5+ osób SCR1000-1400
  • Lotnisko – Port Lunay (Ephelia Hotel): wyjściowa 1-2 osoby SCR700-800, 3-4 osoby SCR900-1000, 5+ osób SCR1000-1400
  • Lotnisko – Four Season/ Kempinski Hotel: wyjściowa 1-2 osoby SCR800-900, 3-4 osoby SCR1000-1100, 5+ osób SCR1000-1600
  • Lotnisko – Prom Cat Coco: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR500, za każdą kolejną osobę SCR100

(SCR = Seychelles Rupee, SCR100 = ok. 30zł)

Wynajęcie auta i przepisy ruchu drogowego na Seszelach

W końcu, dla wychodzących z założenia, że wynajęcie samochodu to najlepsze rozwiązanie, oraz dla odważnych, wyspa Mahé oferuje ogrom prywatnych – lokalnych oraz kilka międzynarodowych wypożyczalni aut. Na Praslin jest ich o wiele mniej, a na La Digue nie ma ich wcale.

Dlaczego mówimy, że wypożyczenie aut jest dla „odważnych”? Otóż nie tylko z powodu lewostronnego ruchu panującego w tym państwie. Przede wszystkim z powodu bardzo luźnego podejścia ogółu do kodeksu ruchu drogowego. Również ze względu na wąskie, kręte, strome podjazdy nieuniknione dla znalezienia się po drugiej stronie wyspy. Należy mieć pewność w umiejętnościach prowadzenia samochodu oraz oczy dookoła głowy. I jeszcze raz: wielkie ograniczenie zaufania do pozostałych uczestników ruchu, by bezpiecznie i bezkolizyjnie poruszać się po drogach.

Samochód można odebrać już z lotniska, a koszt, z jakim trzeba się liczyć, to ok. 50 euro na dzień. Jeśli samochód jest wypożyczany na dłużej niż 5 dni, należy się targować.

Inne środki lokomocji

Choć skutery i małe motory są coraz częściej spotykane na drogach Mahé, to nie znamy żadnych wypożyczalni. Ze względu na wzrastającą popularność jednośladowców uważamy, że może się to wkrótce zmienić.

Podobnie jest z rowerami. Poza wykorzystaniem ich w większych wioskach hotelowych (np. Ephelia Hotel) nie ma dedykowanych wypożyczalni tego sprzętu ani na Mahe ani na Praslin. Jest to natomiast główny środek lokomocji na wyspie La Digue. Czekający już w porcie Lokalni Handlarze Rowerów oferują wypożyczenie roweru za ok. SCR250 za dzień, a hotele i guest houses powinny mieć je wliczone w cenę pobytu.