Dokumenty, wizy, waluta, szczepienia… O czym pamiętać przed wylotem na Seszele?

Organizujesz wyjazd na Seszele samodzielnie? Chcesz się do niego dobrze przygotować? Aby urlop przebiegał bez zbędnych stresów, odpowiednio wcześnie zadbaj o wymagane dokumenty, wymianę waluty i zalecane szczepienia.

Dokumenty i wizy

Jakie dokumenty muszą posiadać Polacy odwiedzający Seszele, by przekroczyć granicę? Tylko paszport ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy. 

Seszelska wiza turystyczna jest darmowa i otrzymuje się ją przy przekroczeniu granicy. Aby otrzymać wizę turystyczną (w formie pieczątki w paszporcie) zezwalającą na nieustanny pobyt na terytoriach Seszeli przez maksimum 3 miesiące, musisz:

 • Być w stanie okazać wykupiony bilet powrotny lub na dalszą podróż.
 • Wypełnić krótką ankietę rozdawaną przez stewardesy w samolocie. Następnie, w hali odpraw, będzie trzeba przedłożyć ją oficerowi imigracyjnemu. 
 • Być przygotowanym na pytania dotyczące zawartości bagażu, stanu zdrowia, celu przybycia oraz zakwaterowania na terytorium Seszeli. Tego typu pytania mogą być zadawane na lotnisku.

Warto przygotować się na ewentualną serię pytań i mieć przy sobie przynajmniej numer telefonu hotelu. Nieraz celnicy dzwonią do wskazanego miejsca, aby zweryfikować podane przez turystów informacje. Choć w większości przypadków samo potwierdzenie rezerwacji wystarcza, nie zaszkodzi w trakcie rezerwacji miejsca noclegowego poprosić o wysłanie krótkiej wiadomości z zaproszeniem czy oczekiwaniem na nasz przyjazd. Jest to popularna praktyka, szczególnie w kręgu firm czarterujących jachty. 

Waluta i karty płatnicze, czyli płatności na Seszelach

Główną walutą na Seszelach jest Rupia Seszelska, która kosztuje ok. 30 zł za 100 SCR. Na Mahé kantorów jest sporo, więc nie trzeba się obawiać braku gotówki., ale już wybierając się na pozostałe wyspy, zalecam wymianę pieniędzy w stolicy. Po prostu kurs może okazać się bardzo różny i to raczej na niekorzyść sprzedającego. 

Akceptowanie płatności w Euro, Dolarach Amerykańskich i Funtach jest praktykowane przez większość usługodawców. Niestety, tylko nieliczni rzetelnie i uczciwie zmieniają kurs w stosunku do panujących trendów. Zazwyczaj jest to jednak stawka obrana tak, by na tym zarobić, toteż dobrze jest posługiwać się lokalnym pieniądzem.

Karty płatnicze Visa i Mastercard są honorowane praktycznie w każdym sklepie, restauracji i barze. Jeśli zaistnieje potrzeba zasilenia kieszeni, nie powinno być problemu ze znalezieniem bankomatu – zwłaszcza na Mahé. Z kolei Praslin i La Digue również mają punkty ATM, jednak jest ich o wiele mniej. W bardzo nielicznych miejscach honorowana jest karta AMEX (American Express), zatem pozostawienie jej w szufladzie biurka w domu nie przyniesie żadnych strat… dosłownie.

Jeśli zastanawiasz się, jaką gotówkę przygotować na wakacje na Seszelach, przeczytaj o cenach na Seszelach, który wyjaśnia dokładnie ceny poszczególnych produktów i usług oraz podpowiada, gdzie i jakie zakupy najlepiej robić.

Czy na Seszele wymagane są szczepienia?

Opierając się na rekomendacjach WHO (World Health Organization), przed wylotem na Seszele zaleca się wykonać następujące szczepienia:

 • szczepionka przeciw WZW typu A i B (wirusowe zapalenie wątroby), 
 • durowi brzusznemu, 
 • żółtej gorączce, 
 • wściekliźnie,
 • zapaleniu opon mózgowych, 
 • polio, 
 • odrze, 
 • śwince i różyczce (MMR), 
 • Tdap (tężec, błonica i krztuśca), 
 • ospie wietrznej i półpaśca, 
 • zapaleniu płuc i grypie.

Szczepienia nie są obowiązkowe. Na wyjeździe należy zachowywać wysoki standard higieny osobistej. Pić bardzo dużo wody – nigdy z kranu! Być czujnym w przypadku tzw. street foodu, czyli jedzenia ze straganów ulicznych, które to na Seszelach są bardzo popularne. Więcej na temat seszelskiej kuchni przeczytasz w poście o kuchni kreolskiej.