Pogoda, czyli kiedy najlepiej polecieć na Seszele?

Jaka jest pogoda na Seszelach? To bez wątpienia najczęściej zadawane pytanie przed podjęciem decyzji o terminie wakacji na tym Archipelagu. W internecie dostępne są sztywne informacje opisujące sezon mokry i suchy, autorzy gwarantują słońce w niektórych miesiącach, a w pozostałych – sute deszcze. W pewnym stopniu zasada ta się spełnia…

Który miesiąc wybrać na rajskie wakacje? Suche, ważne fakty

Ze względu na swoje położenie geograficzne, Seszele przez cały rok mają niezmienną długość dnia, jak i nocy. Wschód słońca jest między 6:00 a 6:30 a zachód między 18:00 a 18:30. Nie stosuje się tu zmiany czasu z letniego na zimowy, tak jak to się odbywa w Europie.

Seszele znajdują się troszkę ponad 500 km na południe od równika. Panuje tu zatem klimat równikowy | tropikalny. Oznacza to, że średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20ºC. W przypadku Seszeli, to około 27ºC. Ale ze względu na wysoką wilgotność powietrza odczuwalna temperatura jest zawsze o dobre kilka stopni wyższa. Amplituda temperatur waha się nieznacznie. Faktycznie, pomiędzy najchłodniejszym a najcieplejszym miesiącem, dniem a nocą temperatura różni się maksymalnie o 5ºC. My już dawno wywieźliśmy z powrotem do Polski swoje długie rękawy i ciepłe bluzy, pozostawiając jedynie sztormiak na wypadek mokrych wypraw żeglarskich. 

Czytając informacje o pogodzie równikowej, dowiadujemy się, że w tym klimacie nie zauważa się wyraźnej pory bezdeszczowej. Zatem wracając do początku akapitu o tym, jak blisko Seszelom do równika, nie należy zakładać, że to kraina wiecznego słońca. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że mimo wyżej wymienionych faktów, wielkiego problemu związanego z globalnym ociepleniem oraz dwóch monsunów decydujących o kierunku wiatru – a co za tym idzie frontów (o tym poniżej) – można jeszcze wybrać miesiące, w których pełne słońce i minimalne opady są niemal zagwarantowane.

Co ma wpływ na pogodę na Seszelach?

Istotną informacją dla wybrania terminu przyjazdu na Seszele, a nawet lokalizacji zakwaterowania, są monsuny: południowo-wschodni i północno-zachodni. Dlaczego? Ponieważ jeden z nich nie tylko przynosi deszcze, wiatr i chłodniejsze powietrze. W zależności od kierunku monsunu przez połowę roku oba sprawiają, że plaże po jednej stronie wyspy są suche, czyste i szerokie. Ocean dużo bardziej przystępny (nawet dla laików pływania). Natomiast po drugiej pozostawia na nich glony, kamienie, czasem nawet nieprzyjemny zapach. Woda wówczas jest wzburzona, a fale wysokie i niebezpieczne.

Monsun południowo-wschodni

Mniej więcej na przełomie maja i czerwca pojawia się monsun południowo-wschodni, który z reguły oznacza raczej stabilny wiatr (15-20 knots), choć patrząc na ostatnie 2 lata zadowalał żeglarzy swoim 30+ węzłowym podmuchem z końcem lipca, sierpnia i na początku września. Monsun ten przynosi nieco chłodniejsze powietrze (25-30ºC), a plaże po zachodniej części wysp cieszą się popularnością ze względu na białe piaski i czystą, spokojną, lagunową wodę (której temperatura nigdy, bez względu na porę roku czy dnia, nie powoduje gęsiej skórki). Są to również zatoczki chętnie wybierane wówczas przez żeglarzy, toteż widok zakotwiczonych łódek dodaje uroku i cieszy oko. Monsun ten utrzymuje się do października, a jego wymiana na Północno-Zachodni może przynieść tygodnie nieustannego deszczu (np. październik 2019 to 1 tydzień słońca i 3 deszczu), ciągłe zmiany kierunku wiatru i brak słońca.

Monsun północno-zachodni

Około połowy listopada na dobre można poczuć zmianę kierunku wiatru i przynoszący ze sobą gorący, duszny, ale za to o wiele bardziej mokry klimat monsunu północno-zachodniego. Siła wiatru w tym okresie nie jest tak stabilna, jak w okresie maj-październik i może zaproponować kompletną flautę jak i 40+ węzłową przygodę. Do, mniej więce,j grudnia, a nawet stycznia, dni słoneczne przeplatane są deszczem, ale już w lutym o wiele częściej można liczyć na czyste, bezchmurne niebo i sporadyczne opady. 

Marzec 2018, 2019 i 2020 były niesamowicie suche, a słońce tak mocne, że ciężko spędzić dzień bez wytchnienia w cieniu. Również kwiecień udowodnił kilka lat z rzędu, że to miesiąc dla totalnych konsumentów gorąca i suchoty. W maju natomiast następuje zmiana, a co za tym idzie różnorodność pogodowa. I tak jak w monsunie południowo-wschodnim zachodnie wybrzeża cieszyły się oblężeniem, tak tym razem zalecam wybór po wschodniej stronie wysp.