Cousin

Cousin – wyspa o powierzchni 29 hektarów usytuowana 2km na zachód od Praslin. Ta malutka perełka Seszeli to pierwszy na świecie międzynarodowy rezerwat przyrody. Zakupiony w 1968 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Ptaków (ICBP). Ale zanim do tego doszło, ten kawałek ziemi był przede wszystkim plantacją lukratywnych kokosów. Co w rezultacie było efektem niemal całkowitego wyniszczenia rodzimej roślinności na tejże wyspie.

Dziś Cousin to znów dom dla wielu gatunków ptaków morskich i endemicznych lądowych. A przede wszystkim miejsce lęgowe dla żółwi Hawksbill – bezsprzecznie największego gatunku w zachodniej części Oceanu Indyjskiego.

Zainteresowani odwiedzeniem tej wyspy muszą wiedzieć, że dostać się tam można tylko prywatnym czarterem. Po dotarciu, łódź przynależąca do wyspy podpływa, by zabrać pasażerów. Ma to na celu zapobieganie przypadkowemu wprowadzeniu szkodników do rezerwatu. Wyspa otwarta jest od poniedziałku do piątku, tylko w godzinach 10:00–12:00. Opłata dla każdego odwiedzającego (dzieci również) wynosi 600 rupii.