Cousine

Cousine – granitowa wyspa o powierzchni 30 hektarów. Ten kawałek seszelskiego raju od 1992 roku jest również rezerwatem przyrody.

Zainteresowanych odwiedzeniem tej uroczej wyspy uprzedzamy, że bez rezerwacji w luksusowym hotelu wyspy Cousine, możliwe będzie doświadczenie tylko uroków samej plaży. Ta zresztą, jak każda na Seszelach, jest publiczną, zatem dostępną do korzystania przez wszystkich. 

Wyspa Cousine od ok. 1818 roku pełniła funkcję „kopalni” zasobów naturalnych. To oczywiście bardzo negatywnie wpłynęło wówczas na jej wyjątkową florę i faunę. Ówczesny właściciel wyspy przeobraził ją w przemysłowe źródło opału, tytoniu i bananów. Jaja osiedlonych tam rybitw wykradano i sprzedawano jako przysmak. W efekcie spowodowało to opuszczenie wyspy przez te, jak i wiele innych ptaków. Ponadto wszelkie ryby rafowe oraz żółwie były łatwą zdobyczą i unikalnym towarem handlowym. Reasumując, to wszystko spowodowało błyskawiczne zaniknięcie uroku Cousine na długie lata. 

W 1992 roku, po wykupieniu wyspy przez nowych właścicieli, wyspa odzyskała swoją dawną równowagę. Pozbyto się zwierząt gospodarczych (bydło, świnie, kurczaki) oraz usunięto wszystkie nierodzime gatunki roślin i zwierząt. Oprócz tego podjęto sadzenie na dużą skalę drzew, jak i innych gatunków zieleni. Te inspirujące wysiłki spowodowały, że wyspa „wyzdrowiała”, a zwierzęta, niegdyś będące ofiarami polowań, powróciły na Cousine, by na nowo się tam zadomowić. 

Dziś, jako jedna z niewielu na Seszelach, wyspa ta cieszy się zupełną wolnością od obcych ssaków (jak np. dzikich kotów czy szczurów). Wyspa Cousine – dziedzictwo miłości dzielone przez męża i żonę, została na nowo przywrócona do życia. Efekty wspaniałych działań można podziwiać, odwiedzając to miejsce przy okazji pobytu na Seszelach.