Wędkarstwo
Ocean Indyjski – idealne miejsce dla początkujących, jak i fanatyków wędkarstwa
Podział terytorium
Wędkarstwo na Seszelach można podzielić na dwie strefy – Wyspy Wewnętrzne i Wyspy Zewnętrzne, ponieważ obie charakteryzują się zupełnie innymi cechami.
Ten wyspiarski kraj oddalony około 1500 km od wschodnich wybrzeży Afryki oferuje wędkarstwo na najwyższym poziomie. I to praktycznie przez 12 miesięcy w roku! 115 granitowych i koralowych wysp z olbrzymią ilością świetnych spotów wędkarskich do wyboru sprawia, że trudno podjąć decyzję od czego zacząć. A do tego wszystkiego rekreacyjni wędkarze nie potrzebują żadnej licencji by łowić na Seszelach.
Wyspy zewnętrzne
Wyspy Zewnętrzne w większości reprezentują niskie, piaszczyste atole koralowe i rozciągają się głównie wzdłuż Pasa Amirantes, kilkaset kilometrów na południe. Najpopularniejsza, z racji wędkarstwa, jest prawdopodobnie wyspa Alphonse. Wyspa ta w ostatnich latach stała się niekwestionowanie wymarzonym miejscem dla każdego wędkarza muchowego. Okolice pozostałych Wysp zewnętrznych jak Desroches czy d’Arroz są równie genialnymi miejscówkami do zarzucenia wędki, zapewniając udane połowy.
Wyspy wewnętrzne
Wyspy Wewnętrzne natomiast można kolejno rozdzielić na „grupę Mahé” i „grupę Praslin | La Digue”. Oba terytoria spoczywają mniej więcej centralnie na płaskowyżu, gdzie głębia średnio sięga 50 metrów. Tu dno często usiane jest rafami i różnego typu elewacjami. To nie tylko wzbudza zainteresowanie u ryb dennych, ale również przyciąga swoją atrakcyjnością ławice mniejszych ryb. Te z kolei dają się z łatwością zauważyć takim drapieżnikom jak tuńczyk, wahoo, bonito czy mahi mahi. Równocześnie, na krawędziach głębokość gwałtownie spada nawet do 2000 metrów [widać to doskonale na mapie Google], co stanowi spory obszar do zabawy z potencjalnie dużą rybą. Seszelski drop off to jedno z najlepszych miejsc na świecie pod względem częstotliwości brania i różnorodności złowionych gatunków. To żerowisko Marlina Niebieskiego czy tuńczyka Żółtopłetwego. Tam również żyje ryba Bursztynowa czy tuńczyk Doogtooth.
Dla preferujących lżejszy sprzęt różnorodność wybrzeży Wysp Wewnętrznych nie rozczarowuje. Spinningowcy i muchowi mają do wyboru linię brzegową wyspy na której przebywają, jak i rafy przybrzeżne oraz rozległe wody idealne do brodzenia czy wędkowania z małej łódki.
2 sezony wędkarskie
Około maja, czerwca rozpoczyna się monsun południowo-wschodni, który przynosi dość stabilne wiatry ok. 15-25 węzłów i tak aż do października. W związku z tym, nie jest to idealny czas na połowy, które odbywają się dryfując ponieważ istnieje ryzyko wyjścia poza chroniącą od silnych wiatrów wyspę. Zatem połowy denne i jigging nie są wówczas rekomendowane. W przeciwieństwie do trollingu – zwłaszcza, że miesiące te to szczyt sezonu Żaglicy. Chcący łowić w tym okresie muszą jednak pamiętać, że warunki pogodowe nie zawsze pozwolą na wyjście na ocean. Wiele dni monsunu południowo-wschodniego to niespokojna woda i mało płynna jazda. W tym czasie zalecane jest rozważenie wyczarterowania większej łodzi.
Następnie, około listopada przychodzi monsun północno-zachodni. Zazwyczaj dużo lżejsze podmuchy sprawiają, że czas ten jest idealny dla każdej techniki połowu. Wyjątkiem są dni, kiedy szaleje poruszający się na południu cyklon. Wyspy Wewnętrzne znajdują się na północ od pasa tegoż cyklonu, toteż w efekcie mogą ‘oberwać’ utrzymującym się nawet przez kilka dni wiatrem w granicach 25 do 40 węzłów.
Jak łowi się ryby na Seszelach?
Wędkarze na Seszelach używają różnych technik. Od trollingu czy połowu dennego (tradycyjnie ręcznie) po wędkarstwo jigowe, popping i muchowe. Wybór techniki zależy w dużej mierze od pory roku, ponieważ silne wiatry i zmiany temperatury wody wpływają na zachowanie lokalnych ryb.
Hojność oceanu indyjskiego
Chociaż monsunowe zmiany prowadzą do wyraźnych sezonów dla niektórych ryb, wiele gatunków nadal daje się złapać przez cały rok. Można spodziewać się wyciągnięcia trofeum niemal za każdym razem, gdy zarzuca się wędkę. Seszele to idealne miejsce na wędkowanie… zarówno przez profesjonalistów jak i nowicjuszy.