Ceny na Seszelach, czyli finansowe przygotowanie do urlopu
Organizujesz swój urlop samodzielnie i zastanawiasz się, ile pieniędzy zabrać ze sobą na Seszele? Planujesz wyjazd z własnym wyżywieniem? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o cenach podstawowych produktów w sklepach i kosztach za usługi, z których chciałbyś skorzystać. Prezentujemy kilka cennych wskazówek, dzięki którym łatwo zaplanujesz swój wakacyjny budżet.
Wychodzimy na zakupy
Sporządzanie zakupów spożywczych na Seszelach to pewnego rodzaju umiejętność. Ile sklepów i produktów, tyle cen, a Twoim zadaniem jest znaleźć tę najatrakcyjniejszą. Każdy sklep rządzi się tutaj własnymi prawami, co oznacza, że narzucona cena może różnić się nawet o 100% między sklepami sąsiadującymi po dwóch stronach ulicy. Dlatego ważne jest, by wiedzieć co kupować, gdzie i za ile.
Produkty wysokiej klasy marek europejskich są dostępne tylko w jednym miejscu na wyspie. Można je kupić w sklepach sieci o nazwie ISPC. Tu należy przygotować się jednak na wydanie ciężkiej gotówki. Czy możesz spędzić wakacje bez francuskiego Bordeaux, rosyjskich śledzi czy atlantyckiego łososia? Jeśli tak, to oprócz wizyty w lokalnym bazarze oferującym warzywa, owoce i rybę, proponujemy przeprawę przez kilka mniejszych, osobiście wypróbowanych sklepów z rozsądnymi cenami i imponującym wyborem.
Produkty świeże, czyli lokalne
Bazar w centrum Victorii to najlepsze źródło świeżych warzyw, owoców, ziół, ryb czy jaj. Podczas płacenia warto wykazać się swoimi umiejętnościami sprytnego targowania się. Nie należy jednak być przy tym zbyt nachalnym, ponieważ nie każdy sprzedawca zawyża ceny.
Świeże produkty spożywcze warto nabyć również w przydrożnych straganach, punktach, plantacjach czy uprawach rolnych. Przykłady takich miejsc to Roche Caiman, Anse Royale, Beau Vallon.
Ryby
O świeżą rybkę na Seszelach nie trudno. Sklep FISHTECH w dzielnicy Anse Royale na wyspie Mahé zawsze oferuje szeroką ofertę ryb i owoców morza, choć tych drugich ogólnie na Seszelach nie za wiele. Dlaczego? Seszelczycy po prostu nie lubują się w skorupiakach. Okolice Anse Etoile czy North East Point to rybackie zatoczki, gdzie również można kupić świeże okazy za niewielkie pieniądze.
Mięso
W kwestii kupna mięsa polecamy sklep SPAR na wyspie Eden. To dla nas jedyne najlepsze i sprawdzone źródło produktów z tej kategorii. Nasz dystans i obawy względem innych sklepów z mięsem biorą się stąd, że Seszele nie posiadają własnych hodowli umożliwiających masową sprzedaż wołowiny czy drobiu. Zatem pochodzenie tych produktów sprzedawanych w lokalnych sklepach mięsnych często jest bliżej nieznane. W SPARZe każdy kawałek mięsa jest opatrzony etykietą. Dzięki temu wiadomo, że produkt przypłynął z RPA, wiemy, kiedy był pakowane, do kiedy należy je spożyć itp. Przy okazji wizyty w tym sklepie można również uzupełnić zapasy napojów gazowanych i pieczywa. Inne produkty rekomendujemy kupić w innym sklepie ze względu na niższe ceny.
Produkty suche
Spory wybór produktów puszkowanych, konserwowanych, suchych, słodkich, a także chemii w dobrych cenach można znaleźć praktycznie w każdym minimarkecie prowadzonym przez Hindusów. Takie miejsca zwykle są też dobrze zaopatrzone w różnego rodzaju przyprawy, ziarna, makarony i produkty w słoikach. A z racji na pochodzenie sklepikarzy, miejsca te oferują sporo ciekawych pozycji niezbędnych do przygotowania dań kuchni azjatyckiej.
Szybko, sprawnie i w jednym miejscu. Gdzie i co kupić na Seszelach?
Alternatywą do bieganiny po mieście, przy okazji której można doskonale zaobserwować lokalne życie codzienne, jest supermarket STC, czyli państwowy przybytek Seychelles Traiding Company. Sklep zawsze oferuje absolutnie podstawowe produkty, jednak warto pamiętać, że w soboty wybór jest największy. Zdecydowanie odradzamy mięso z lodówki, ale opcje mrożone prezentują się znacznie bardziej apetycznie. Owoce i warzywa na bieżąco są uzupełniane, choć cały system wystawowy sprawia wrażenie rygorystycznie dawkowanego. Można też dostać ładną, wyfiletowaną, tanią rybę. Ponadto możemy znaleźć tam też – zależności od przybyłego zza oceanu kontenera – francuski nabiał i sporo chemii.
Kosmetyki do higieny osobistej zalecamy przywieźć ze sobą z Europy. Jakość dostępnych tu produktów może bardzo szybko podrażnić skórę i wywołać zaczerwienienia czy wysypki.
Jeśli chodzi o napoje alkoholowe czy tytoń – najlepiej zabrać wszystko z Polski. Ceny tych używek na Seszelach są niebotycznie wysokie.