Cousine

Wyspa Cousine

Cousine – granitowa wyspa o powierzchni 30 hektarów. Ten kawałek seszelskiego raju od 1992 roku jest również rezerwatem przyrody. Zainteresowanych odwiedzeniem tej uroczej wyspy uprzedzamy, że bez rezerwacji w luksusowym hotelu wyspy Cousine, możliwe będzie doświadczenie tylko samej plaży. Ta zresztą jak każda na Seszelach jest publiczną, zatem dostępną do korzystania przez wszystkich. 

Wyspa Cousine od ok. 1818 roku pełniła funkcję ‘kopalni’ zasobów naturalnych. To oczywiście bardzo negatywnie wpłynęło, na jej wtedy, wyjątkową florę i faunę. Ówczesny właściciel wyspy przeobraził ją w przemysłowe źródło opału, tytoniu i bananów. Jaja osiedlonych tam Rybitw wykradano i sprzedawano jako przysmak. To, w efekcie spowodowało opuszczenie wyspy przez te, jak i wiele innych ptaków. Ponadto wszelkie ryby rafowe oraz żółwie były łatwą zdobyczą i unikalnym towarem handlowym. Reasumując, to wszystko spowodowało błyskawiczne zaniknięcie uroku Cousine na długie lata. 

W 1992 roku, po wykupieniu, nowi właściciele wyspy postanowili przywrócić jej równowagę. Pozbyto się zwierząt gospodarczych (bydło, świnie, kurczaki), oraz również usunięto wszystkie nierodzime gatunki roślin i zwierząt. Oprócz tego podjęto sadzenie na dużą skalę drzew jak i innych gatunków zieleni. Te inspirujące wysiłki spowodowały, że wyspa ‘wyzdrowiała’, a niegdyś będące ofiarami polowań zwierzęta i ptaki powróciły na Cousine by na nowo się tam zadomowić. 

Dziś, jako jedna z niewielu na Seszelach, wyspa ta cieszy się zupełną wolnością od obcych ssaków (jak np. dzikie koty czy szczury). Wyspa Cousine – dziedzictwo miłości dzielone przez męża i żonę, została na nowo przywrócona do życia.  Można to podziwiać odwiedzając to miejsce przy okazji pobytu na Seszelach.

cousine-plaza-seszele

Podoba Ci się perspektywa spędzenia dnia na tej wyspie, a może interesuje Cię dłuższy pobyt na Cousine? 

Mamy to!

Sprawdź nasze jednodniowe wycieczki motorówką oraz pozostałe pakiety i zarezerwuj swój termin już dzisiaj.