Lotniska, Loty, Transfery, Auto

Przemieszczanie się

Loty, lotniska, transfery, samochód.

loty-seszele

Organizujesz swój urlop samodzielnie? Nurtuje Cię kwestia przemieszczania się? Jesteś ciekawy jakie są ceny za usługi, z których chciałbyś skorzystać podczas pobytu na Seszelach? 

Co? gdzie? jak i za ile?

Dokąd kupić bilet lotniczy?

Głównym, i jedynym międzynarodowym lotniskiem na Seszelach jest to, znajdujące się na największej wyspie tego Archipelagu – Mahé. Tu również osadzona jest stolica państwa, a tym samym najmniejsza stolica świata – Victoria. 

Każdego dnia ląduje tu około 10 samolotów pasażerskich. W zależności od pory roku w okresie europejskiego lata  jest ich mniej, niż w sezonie zimowym.   

W poszukiwaniu lotu do raju

Polacy szukający wylotów z kraju muszą liczyć się z tym, że są one oferowane narazie tylko z lotniska Warszawa. Najpopularniejszymi, i zarówno godnymi polecenia liniami lotniczymi operującymi na trasie Warszawa – Mahé są Emirates z międzylądowaniem w Dubaju i Qatar Airways z przesiadką w Katarze. We wszystkich  przypadkach czas oczekiwania na drugi, a zarazem docelowy lot waha się od 2 godzin do 12 godzin, czym również uwarunkowana jest cena biletu. Dobra wiadomość jest taka, że Polacy nie potrzebują już wiz by swobodnie poruszać się w Emiratach Arabskich, toteż pomysł z dłuższą przerwą między lotami można wykorzystać na wyjście w miasto.

Dla tych, którzy mieszkają w zachodniej części Polski, proponujemy rozważenie wylotu z lotniska Berlin – Tegel. Jest to nasz najczęstszy wybór. A to dlatego ponieważ za każdym razem cena biletu w porównaniu z wylotem z Warszawy jest dużo niższa. Również przelot jest korzystny czasowo, a międzylądowanie stosunkowo krótkie. Mowa tu o liniach lotniczych Turkish Airlines. Proponują oni tylko nieco ponad 2-godziny postój w Stambule. Ich samoloty są wygodne i nowe. Obsługa i catering na wysokim poziomie. Do tego limit bagażowy na osobę to 2 x 23kg. Panie mogą bez obawy spakować wszystkie bikini i komplet garderoby przeznaczony na egzotyczne wakacje bez dodatkowych opłat. Czas całego rejsu to około 14 godzin. Lot z Berlina jak i z powrotem odbywa się w takich godzinach, że spokojnie można przechytrzyć jetlag przesypiając noc w niebie.

Alert na najniższą cenę

Wyobrażamy sobie, że wyszukiwanie najatrakcyjniejszych cen biletów może okazać się dość żmudą i nieco bierną  czynnością. Rozumiemy, że odwiedzanie portali poszczególnych lini lotniczych wiąże się ze sporą konsumpcją czasu. Toteż bardzo polecamy skorzystanie ze strony SkyScanner. My otwieramy ją przy okazji wyszukiwania każdego lotu, również rejsów europejskich. SkyScanner skupia praktycznie wszystkie linie lotnicze, a naprawdę jasna i prosta obsługa wyszukiwarki sporządza klarowne zestawienie proponowanych lotów. Bardzo lubimy opcje ustawienia alertu, który przychodzi na skrzynkę mailową, informując o jakikolwiek ruchach cenowych na ustawionych uprzednio rejsach. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nie przegapimy atrakcyjnej oferty. Strona jest rzetelna i można ze spokojem rezerwować loty za pomocą tej wyszukiwarki. 

Taksówki

Taksówki na Seszelach nie należą do najtańszych, a im wyspa mniejsza, tym są one naturalnie droższe. Niestety panują tu podwójne standardy cenowe. Dla lokalnych i turystów, dlatego ważne jest by orientować się w taryfach i  nie stać się ofiarą oszustwa. 

Seszelskie taksówki nie posiadają taksometru, toteż istotne jest by ustalić cenę za kurs przed „trzaśnięciem drzwiami”. Operują tu małe osobówki jak i busy do przewozu max. 12 pasażerów. Te ostatnie warto rezerwować z wyprzedzeniem, bo raczej nie napotka ich się czekających na postoju. Te mniejsze natomiast mają swoją bazę przed lotniskiem po prawej stronie, przy parkingach.

Orientacyjne ceny taksówki z lotniska Mahé:
  • Lotnisko – Eden Island: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR300-350, za każdą kolejną osobę SCR100
  • Lotnisko – Beau Vallon: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR600-700, 3-4 osoby SCR800-900, 5+ osób SCR1000-1200
  • Lotnisko – Hilton Hotel: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR700-800, 3-4 osoby SCR900-1000, 5+ osób SCR1000-1400
  • Lotnisko – Port Lunay (Ephelia Hotel): wyjściowa 1-2 osoby SCR700-800, 3-4 osoby SCR900-1000, 5+ osób SCR1000-1400
  • Lotnisko – Four Season/ Kempinski Hotel: wyjściowa 1-2 osoby SCR800-900, 3-4 osoby SCR1000-1100, 5+ osób SCR1000-1600
  • Lotnisko – Prom Cat Coco: stawka wyjściowa 1-2 osoby SCR500, za każdą kolejną osobę SCR100

(SCR = Seychelles Rupee, SCR100 = ok. 30zł)

Wynajęcie auta

W końcu, dla wychodzących z założenia, że wynajęcie samochodu to najlepsze rozwiązanie oraz dla odważnych, wyspa Mahé oferuje ogrom prywatnych-lokalnych oraz kilka międzynarodowych wypożyczalni aut. Na Praslin jest ich o wiele mniej a na La Digue wcale.

Dlaczego „odważnych”? Otóż nie tylko z powodu lewostronnego ruchu panującego w tym państwie. Przede wszystkim z powodu bardzo luźnego podejścia ogółu do kodeksu ruchu drogowego. Również ze względu na wąskie, kręte, strome podjazdy nieuniknione dla znalezienia się po drugiej stronie wyspy. Należy mieć pewność w umiejętnościach prowadzenia samochodu oraz oczy 'wokół głowy’. I jeszcze raz: wielkie ograniczenie zaufania do pozostałych uczestników ruchu, by bezpiecznie i bezkolizyjnie poruszać się po drogach.

Samochód można odebrać już z lotniska, a koszt z jakim trzeba się liczyć to ok. 50 euro/ dzień. Jeśli samochód jest wypożyczany na dłużej niż 5 dni, należy się targować.

Inne środki lokomocji

Choć skutery i małe motory są coraz częściej spotykane na drogach Mahé, to nie znamy żadnych wypożyczalni. Z racji na wzrastającą popularność jednośladowców uważamy, że może się to wkrótce zmienić, o czym poinformujemy w tym miejscu.

Podobnie z rowerami. Poza wykorzystaniem ich w większych wioskach hotelowych (np. Ephelia Hotel) nie ma dedykowanych wypożyczalni tego sprzętu ani na Mahe ani na Praslin. Jest to natomiast główny środek lokomocji na wyspie La Digue. Czekający już w porcie Lokalni Handlarze Rowerów oferują wypożyczenie roweru za ok. SCR250 za dzień, a hotele i guest housy powinny mieć je wliczone w cenę pobytu.

Ale jak dostać się na pozostałe wyspy?

Jeśli docelową destynacją jest wyspa Praslin, wówczas należy najpierw dostać się do Mahé a następnie przesiąść  na samolot wewnętrznych lini lotniczych Air Seychelles. Samoloty tych lokalnych lini lotniczych wylatują z tego samego lotniska na trasie Mahé-Praslin. Lotów między tymi wyspami jest wiele bo startują średnio co 40 minut. Natomiast sam 25 minutowy przelot jest mega atrakcją ze względu na rozmiar maszyny oraz fakt, że kokpit i Piloci są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Tu warto mieć w kieszeni aparat fotograficzny by uwiecznić przelot tym 19-osobowym aircraftem.

Kolejną metodą przedostania się do Praslin jest prom wodnyCat Cocos”. Cena biletu praktycznie równa się cenie za samolot. Natomiast należy również doliczyć koszt taksówki, bo Cat Coco startuje ze starego portu w centrum Victorii, oddalonego od lotniska o prawie 10 kilometrów. Prom oferuje 6-8 kursów dziennie, a długość przejażdżki to około 1 godziny.

Dla tych, którzy wybrali wyspę La Digue jako start swojej seszelskiej przygody opcji jest mniej, z racji na to że wyspa nie posiada lotniska. Można albo wykupić prom, i w zależności od wyboru godziny wypłynięcia dostać się na miejsce w 1 godzinę 40 minut wysadzając najpierw pasażerów na Praslin (kurs: Mahé – Praslin – La Digue). Wyszukać bezpośrednie połączenie Mahé – La Digue i być tam w 1 godzinę i 10 minut. Oczywiście, można również „poskładać” przelot i wykupić bilet lotniczy Mahé – Praslin, wziąć taksówkę by po około 10 kilometrach złapać prom Praslin – La Digue.

Jak szaleć to szaleć

Dla zainteresowanych prywatnym transferem, którego zaletą jest pełne dostosowanie się do potrzeb klienta jest opcja wynajmu łodzi motorowej. To świetny wariant dla grup. Ponieważ koszt takiego transferu często jest niższy od sumy kosztu biletów lot | prom | taksówka. Idealny dla osób stawiających na komfort, wygodę, niezależność i pełną prywatność. I tych szukających połączenia na pozostałe wyspy wewnętrzne jak Shiluette czy Felicite. Do tego jest to praktycznie usługa door-to-door. Dzięki temu można również natychmiastowo zaznajomić się z pięknem mijanych po drodze wysepek, a nawet dać nura przy którejś z raf. 

O motorówkę  można dowiadywać się i zarezerwować u Rafała pod numerem Whatsapp +248 251 41 26, bądź mailowo: rafal@rajskieseszele.pl 

Klienci rezerwujący przez stronę otrzymają 

10% zniżki.