Dokumenty, Wizy, Waluta, Szczepienia

Przed wylotem

Dokumenty, Wizy, Waluta, Szczepienia

loty-seszele

Organizujesz swój urlop samodzielnie? Chcesz się do niego dobrze przygotować? 

Jeśli tak, to polecamy przeczytanie tego artykułu.

DOKUMENTY | WIZY

Jakie dokumenty muszą posiadać Polacy odwiedzający Seszele by przekroczyć granicę ? Tylko paszport ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy. Aby otrzymać wizę turystyczną (w formie pieczątki w paszporcie), zezwalającej na nieustanny pobyt na terytoriach Seszeli przez maksimum 3 miesiące musisz:

  • Być w stanie okazać wykupiony bilet powrotny lub na dalszą podróż.
  • Wypełnić krótką ankietę rozdawaną przez stewardesy w samolocie. Następnie, w hali odpraw, będzie trzeba przedłożyć ją oficerowi imigracyjnemu. 
  • Być przygotowanym na pytania, które mogą  być zadawane na lotnisku dotyczące zawartości bagażu, stanu zdrowia, celu przybycia oraz zakwaterowania na terytorium Seszeli.

Jeśli chodzi o to ostatnie, dobrze jest mieć pod ręką przynajmniej numer telefonu rezerwacji noclegów. Ponieważ czasami celnicy dzwonią by zweryfikować informację.  Nie zaszkodzi w trakcie rezerwacji akomodacji poprosić o wysłanie czegoś w formie zaproszenia (samo potwierdzenie rezerwacji wystarcza w większości przypadków). Jest to popularna praktyka, szczególnie w kręgu firm czarterujących jachty. Seszelska wiza turystyczna jest za darmo i otrzymuje się ją przy przekroczeniu granicy. 

WALUTA | KARTY PŁATNICZE

Główną walutą na Seszelach jest Rupia Seszelska, która kosztuje ok. 30zł za 100SCR. Na Mahé kantorów jest sporo więc nie trzeba się obawiać, ale już wybierając się na pozostałe wyspy, zalecam wymianę pieniędzy w stolicy. Po prostu kurs może okazać się bardzo różny i to raczej na niekorzyść sprzedającego. 

Akceptowanie płatności w Euro, Dolarach Amerykańskich i Funtach jest praktykowane przez większość usługodawców. Niestety, tylko nieliczni rzetelnie i uczciwie zmieniają kurs w stosunku do panujących trendów. Zazwyczaj jest to jednak stawka obrana tak, by jeszcze na tym zarobić, toteż dobrze jest posługiwać się lokalnym pieniądzem.

Karty płatnicze Visa i Mastercard są honorowane praktycznie w każdym sklepie, restauracji i barze. Jeśli zaistnieje potrzeba zasilenia kieszeni, nie powinno być problemu ze znalezieniem bankomatu – zwłaszcza na Mahé. Praslin i La Digue również mają puntky ATM, ale o wiele mniej. W bardzo nielicznych miejscach honorowana jest karta AMEX (American Express), zatem zostawienie jej w szufladzie biurka w domu nie przyniesie żadnych strat… dosłownie.

Jeśli zastanawiasz się jaką gotówkę przygotować na wakacje na Seszelach, zobacz wpis >>CENY NA SESZELACH<<, który wyjaśnia dokładnie ceny poszczególnych produktów i usług oraz podpowiada gdzie i jakie zakupy robić najlepiej.

SZCZEPIONKI

Opierając się na rekomendacjach WHO (World Health Organization), zalecane są następujące szczepienia:

Szczepionka przeciw WZW typu A i B (wirusowe zapalenie wątroby), durowi brzusznemu, żòłtej gorączce, wściekliznie, zapaleniu opon mózgowych, polio, odrze, śwince i różyczce (MMR), Tdap (tężec, błonica i krztuśca), ospie wietrznej, półpasieca, zapalenia płuc i grypie.

Z praktycznego punktu widzenia, szczepienia nie są obowiązkowe, tym bardziej sprawdzane. Należy zachowywać wysoki standard higieny osobistej. Pić bardzo dużo wody – nigdy z kranu. Być czujnym w przypadku tzw. street foodu, czyli jedzenia ze straganów ulicznych, które to na Seszelach są bardzo popularne. Więcej na temat seszelskiej kuchni opisuję w poście >>KUCHNIA KREOLSKA<<

dodatkowe wymagania wprowadzone ze względu na covid

I wtedy przyszła pandemia i nic nie było już takie proste…

…choć jest już dużo łatwiej, niż tuż po otwarciu się Seszeli ponownie 25 marca 2021.

Obecnie [kwiecień 2022] Turyści w pełni zaszczepieni, posiadający  ważny paszport covidowy są wpuszczani na Seszele bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu PCR. Pozostali mają obowiązek jego wykonania.

Wszyscy odwiedzający muszą otrzymać autoryzację wjazdu na terytorium Seszeli. W tym celu należy wypełnić formularz online na www.govtas.com i oczekiwać na zwrotną wiadomość z kodem QR, który defacto staje się przepustką wejścia na pokład samolotu.

Na wspomnianej wyżej stronie można znaleźć dokładne informacje o tym, jakie dokumenty należy przygotować aby szybko i sprawnie przejść autoryzację.

Dobrze zrobić sobie check-listę już na kilka dni przed wylotem. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę, bo brak konkretnych papierków może spowodować, że nie wpuszczą Was nawet do samolotu.