Ceny na Seszelach

Ceny na Seszelach

Czyli finansowe przygotowanie do urlopu na Seszelach

seszele wycieczki

Organizujesz swój urlop samodzielnie? Chcesz przygotować się finansowo? Wybrałeś opcję wyżywienia na własną rękę lub jesteś ciekawy jakie są ceny za usługi, z których chciałbyś skorzystać podczas pobytu na Seszelach? 

Jeśli tak, to polecamy przeczytanie tego artykułu.

Sporządzanie zakupów spożywczych na Seszelach to pewnego rodzaju umiejętność. Ile sklepów i produktów, tyle cen, a Twoim zadaniem jest znaleźć tą adekwatną. Każdy sklep rządzi się tutaj własnymi prawami. Co oznacza, że narzucona cena może różnić się nawet o 100% między sklepami oddalonymi od siebie zaledwie o przejście przez ulicę. Dlatego ważne jest by wiedzieć co kupować, gdzie i za ile.

Wychodzimy na zakupy

Produkty wysokiej klasy marek europejskich, których nie kupi się nigdzie indziej na Wyspie oferowane są przez jedną sieć sklepów o nazwie ISPC. Tu należy przygotować się jednak na wydanie ciężkiej gotówki.

Czy możesz spędzieć wakacje bez francuzkiego Bordeaux, rosyjskich śledzi czy atlantyckiego łososia? Jeśli tak, to oprócz lokalnego bazaru oferującego warzywa, owoce oraz rybę proponujemy przeprawę przez kilka mniejszych, osobiście wypróbowanych sklepów z rozsądnymi cenami i imponującym wyborem.

produkty świeże, czyli lokalne

Bazar w centrum Victorii to najlepsze źródło świeżych produktów, ziół, ryby czy jaj. Do płacenia najlepiej wysyłać tego, co sprytnie potrafi się targować. Aczkolwiek nie należy być przy tym zbyt nachalnym, bo nie każdy sprzedawca zawyża ceny.

Kupienie tego rodzaju asortymentu jest również korzystne z przydrożnych straganów, oraz punktów przy plantacjach czy uprawach rolnych. Takimi miejscami są na przykład:

Roche Caiman 

Anse Royale

Beau Vallon

RYBY

O świeżą rybkę na Seszelach nie problem. Sklep FISHTECH w dzielnicy Anse Royale zawsze ma szeroką ofertę ryb i owoców morza, choć tych drugich ogólnie na Seszelach nie za wiele. Seszelczycy po prostu nie lubują się w skorupiakach. Okolice Anse Etoile czy North East Point to rybackie zatoczki, gdzie również można kupić świeże okazy za niewiele pieniędzy.

mięso

W kwestii kupna mięsa polecamy sklep SPAR na wyspie Eden. To dla nas jedyne wierzytelne źródło dla zakupienia produktów z tej kategorii. A obawy biorą się stąd, że Seszele nie posiadają własnych hodowli umożliwiających masową przedaż wołowiny czy drobiu. Zatem pochodzenie tych produktów sprzedawanych w lokalnych sklepach mięsnych często jest bliżej nieznane. W SPARze każdy kawałek ma etykietę. Wiadomo, że mięsiwo przypłynęło z RPA, kiedy było pakowane, do kiedy należy je spożyć itp. Przy okazji wizyty w tym sklepie można uzupełnić zapasy napojów gazowanych i pieczywa, resztę rekomendujemy kupić gdzieś indziej, za dużo mniej.

produkty suche

Produkty zapuszkowane, zakonserwowane, suche, słodkie oraz chemia. Spory wybór oraz rozsądne ceny znaleźć można praktycznie w każdym mini-markecie prowadzonym przez Hindusów. Sklepy tez zazwyczaj są bardzo dobrze zaopatrzone w różnego rodzaju przyprawy, ziarna, makarony i słoiki. A z racji na pochodzenie Sklepikarzy, miejsca te oferują sporo ciekawych pozycji niezbędnych do potraw kuchni azjatyckiej.

szybko, sprawnie i w jednym miejscu?

Alternatywą do bieganiny po mieście, przy okazji której można doskonale poobserwować lokalne życie codzienne jest supermarket STC, czyli państwowy przybytek Seychelles Traiding Company. Wybór jest raczej zawsze okej (w soboty największy), choć absolutnie podstawowy. 'Świeże’ mięso w lodówce sprawia wrażenie, że z nudów samo wyjdzie, ale za to są opcje mrożone, prezentujące się apetyczniej. Owoce i warzywa na bieżąco są dopełniane, choć cały system wystawowy sprawia wrażenie rygorystycznie dawkowanego. Można też dostać ładną, wyfileatowaną, tanią rybę. W zależności od przybyłego zza oceanu kontenera – francuski nabiał i sporo chemii. 

Kosmetyki do higieny osobistej namawiamy na przywiezienie z Europy. Jakość dostępnych tu produktów może bardzo szybko podrażnić skórę i wywołać zaczerwienienia czy wysypki. 

W temacie alkoholu czy tytoniu – najlepiej zabrać wszystko z Polski. Ceny tych używek na Seszelach są okropnie wysokie.